Mit Miskolc adhatott

Barangolás a barlangfürdő múltjában

2016. november 10. - akere

Ha valakit megkérünk, hogy soroljon miskolci nevezetességeket, a Barlangfürdő minden bizonnyal benne van az első háromban. A méltán híres fürdő az első, és sokáig az egyetlen ilyen látványosság volt Magyarországon, de a mai külső kialakulásáig hosszú út vezetett, mely évszázadokkal ezelőtt…

Tovább

Avasi Paradicsom - avagy közösségi kert születik

Aki sétált mostanság a Felsőruzsin krt. 6. környékén, azt láthatta, hogy a Hőközpont melletti üres, zöld területet bekerítették. A kerítésen a következő papír áll: „Itt hamarosan egy közösségi kert nyílik NEKED!” Mi lehet ez? Kik a kezdeményezők? Ennek jártunk utána. A történet több, mint egy éve…

Tovább

Híres miskolci nők pantheonja

Számos olyan, országos, vagy nemzetközi ismertségre szert tevő hölgy volt a történelem során, akik valamilyen módon Miskolchoz köthetőek. A teljesség igénye nélkül szeretnénk néhányuk portréját bemutatni, elsősorban olyanokét, akik aktívan kötődnek Miskolchoz, hosszabb-rövidebb ideig részt vettek a…

Tovább

"Miskolc a rally fellegvára" - interjú Gazdig Péterrel

Miskolcon a rallynak nagy hagyománya van, több neves versenyzővel is büszkélkedhetünk. Most egy amatőr versenyző, Gazdig Péter szemszögéből ismerhetjük meg a miskolci rally világát.   Mikor kerültél be a rallys világba? 2003-ban. Galuska Szabi mondta, hogy van egy haverja, akinek navigálni…

Tovább

Miért makukát veszünk szotyi helyett? - A borsodi nyelvjárásról

Sétálok az utcán, előttem egy férfi megy, inge hol betűrve a nadrágjába, hol nem. „Hogy lehet valaki ennyire pacuha!” gondolom magamban. Oldalt, a játszótéren, a gyerekek boldogan lipityókáznak, kicsit arrébb, egy építkezésen a munkások furikkal hordják a sittet. A szép nyári idő egy-kettőre…

Tovább

Cementgyár - öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Bizonyára sokan hallottak már arról, hogy újra nyit a miskolci cementgyár, és néhányan talán arról is, hogy ez ellen több zöld civil szervezet, polgármester és magánszemély is tiltakozik, mivel úgy vélik, hogy a kb. 300 új munkahely nem éri meg a város egyébként sem tiszta levegőjének további…

Tovább

Kirándulás a barátok útján

Mivel hétvégére jó időt ígértek, néhány barátommal azt gondoltuk, elmegyünk egy könnyű kis túrára. Némi keresgélés után rá is leltem a Barátok Útja tanösvényre, mely nem az erdő mélyére, hanem a Barát-hegyen található kertek közé vezet, és a maga 5 km-es hosszúságával, kis szintkülönbségeivel épp…

Tovább

Civilek Miskolcon

Ki hallott már a Batyu-Téka étteremről, miskolci állatmenhelyről, az Utánam Srácok! fesztiválról? Talán nem elegen, pedig ezeket mind miskolci civil szervezetek hozták létre. Ezekre az egyesületekre, alapítványokra az ember hajlamos amolyan háttérben tevékenykedő csoportokként gondolni, ami részben…

Tovább

Jó szerencsét! – Lyukóbánya története

Egyetemista koromban jártam először Lyukóbányán, mikor antropológus hallgatóként kérdőíveztem a területen. Számos régi és új lakóval beszélgettem, köztük nem egy özvegyasszony volt – bányász özvegy, akik sokat meséltek a völgy fénykoráról, és a bányászéletről. Sokuk nem sokkal azután vesztette el…

Tovább

A tömeg ereje

Rég nem mozdult meg akkora tömeg egy ügyért Miskolcon, mint február 3-án, szerdán a Herman Ottó Gimnázium nyílt levelére épülő tiltakozás részeként szervezett tüntetésen. Több ezer ember vonult az utcára a szakadó eső ellenére, hogy kifejezze szolidaritását a pedagógusokkal, és kinyilvánítsa…

Tovább
süti beállítások módosítása